Το βιβλίο της Αντωνίας Μάμα «Σ’ αγαπάω! Ακούς;» από την πρώτη κιόλας ημέρα κυκλοφορίας του μάς χάρισε στιγμές μοναδικές.
Κάποιοι από τους αναγνώστες που περπάτησαν τα ίδια μονοπάτια από τα οποία πέρασαν και οι γονείς του μικρού Ουράνιου της ιστορίας μας, θέλησαν να μοιραστούν μαζί μας τη συγκίνηση που ένιωσαν διαβάζοντας την ιστορία του. Άλλοι πάλι μοιράστηκαν μαζί μας φωτογραφίες των παιδιών τους που κυριολεκτικά δεν αφήνουν από τα χέρια τους το βιβλίο, αναγνωρίζοντας στο πρόσωπο του ήρωα, όχι μόνο έναν καλό φίλο, αλλά και στοιχεία της δικής του περιπέτειας.
Χαρακτηριστικό ήταν το βίντεο μιας μικρούλας, που φώναζε για πολλοστή φορά στη μαμά της: «Πάλι! Πάλι!» και της έδινε το βιβλίο για να της το διαβάσει ξανά από την αρχή.
Φυσικά, τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορούμε να δημοσιεύσουμε καθώς αποτελούν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Μπορούμε όμως να μοιραστούμε μαζί σας λίγα από όσα γράφτηκαν για το βιβλίο δημόσια:
Ειδική εκπαιδευτικός Κωφών με εξειδίκευση στη στήριξη της οικογένειας αμέσως μετά τη διάγνωση του παιδιού με απώλεια ακοής.
Μέλος της πολυθεματικής Ομάδας Έγκαιρης Παρέμβασης και στήριξης της οικογένειας. στόχο έχει επίσης την άμεση εκπαίδευση των παιδιών με απώλεια ακοής και ένταξης τους στη κοινωνία.
«Σ’ αγαπάω ακούς;» Το διαβάσαμε σήμερα στους δικούς μας ήρωες. Ο κάθε ένας είδε την δική του μαμά, τον δικό του μπαμπά, τον εαυτό του. Άλλα παιδάκια είδαν την ιστορία του φίλου η της φίλη τους, μέσα από αυτό το παραμύθι. Ένα παραμύθι για την απώλεια ακοής, για την αποκατάσταση, για την διαφορετικότητα, την αποδοχή, την αγάπη.
Παυλίνα Τσιάμουρου
Δασκάλα-Υπεύθυνη βρεφονηπιοκομικού σταθμού
της Σχολής Κωφών ΣΚΕ Αγίου Δομετίου
Κι εδώ μπορείτε να ακούσετε τη συνέντευξη που έδωσε η ίδια η συγγραφέας στον ραδιοφωνικό σταθμό ΠΟΛΙΤΗΣ 107,6 για την εκπομπή Ζήσε με Υγεία.
Κι είμαστε ακόμα στην αρχή…